joi, 1 mai 2014
sâmbătă, 19 aprilie 2014
Paste Ortodox 2014
Avand acum ceva timp sa mai si simt si gandesc, am aflat ca de fapt ca in tot ce facem de obicei, ca primarii, si ce facem de Pasti e gresit. Este o Zi de glorie efemera a omului curat primit cu respect si dragoste de oameni sub o galerie de finic, respectiv la noi salcie, urmata in cel mai omenesc chip de o Saptamana a Patimilor, umilinte, tradare, ura, suferinte care culmineaza cu acea izbucnire de lumina a Invierii si credinta ca viata va birui moartea prin Mantuitor.
Vinul, mielul, ouale, cozonacii sunt o rasplata, se pregatesc in post si CURATENIE SUFLETEASCA. Dupa chin si cumpatare se pogoara o PACE in suflet si in jur care trebuie sa fie o alinare, o minune nu o nebunie....consumatorista pentru adoratia zeului ban.
In jur acum e orice in afara de pace. In noi e ce e de 25 de ani. Asta e. Macar daca vom putea de acuma sa fim cu adevarat crestini si sa nu spunem decat in cunostinta de cauza:
Hristos A Inviat!
Iar oameni curati si adevarati crestini sa ne raspunda:
Adevarat A Inviat!
Cu deosebita stima,
Angel Proorocu
sâmbătă, 12 aprilie 2014
Desertificare
Imaginile sunt din Campina unde era un adevarat regal de catinisuri descrise de scriitori, admirate de turisti si valorificate timid de unii. Politicile salbatice si nesabuite de "regularizare" a raurilor aducatoare de profituri grase si spagi au distrus aceste minuni ale naturii. Cu nonsalanta se aduce la cunostinta fraierilor ca trebuie sa suporte schimbarile climatice. Nimeni nu ia masuri de stopare a factorilor care genereaza aceste schimbari. Profitul e mai important. Lipsa unor adevarate cercetari stiintifice costa si tagma jefuitorilor. Romania e in Europa. Distrugerea Gradinii Maicii Domnului duce si la aparitia fenomenelor extreme si acolo unde natura e sfanta si pazita cu strasnicie...la ei...
joi, 10 aprilie 2014
Irigatii
| ||||||||||||||||||||||||||
|
duminică, 6 aprilie 2014
sâmbătă, 5 aprilie 2014
Gasiti si catina
Targul National al Mierii, Editia a 10-a, 4-6 aprilie 2014
Exista diferite produse de la fructe congelate, sucuri, amestec cu miere sau derivate in amestec sau numai din catina alba.
DRAGI APICULTORI,
Şi în acest an vom continua desfăşurarea celor două ediţii ale TÂRGULUI NAŢIONAL AL MIERII, un eveniment care s-a dovedit de fiecare dată un sprijin deosebit adus promovării produselor apicole şi apiculturii româneşti.
EDIŢIA DE PRIMĂVARĂ a târgului din acest an, organizată în perioada 4-6 APRILIE, reprezintă un moment deosebit deoarece marchează cea de-a 10-a ediţie a Târgului Naţional al Mierii, devenind astfel un eveniment deja tradiţional şi recunoscut la nivelul capitalei.
Iată unul din motivele pentru care vă invităm să participaţi ca expozanţi sau vizitatori şi la această ediţie a târgului, un eveniment dedicat tuturor iubitorilor albinei, atât în calitate de apicultori cât şi de consumatori de produse apicole.
Ca de obicei, la târg vor participa apicultori şi firme specializate în condiţionarea produselor apicole şi realizarea unei game diversificate de preparate pe bază de produse apicole - suplimente nutritive, medicamente, cosmetice etc. De asemenea, în cadrul târgului vor fi prezentate produse dedicate apicultorilor - medicamente şi substanţe pentru combaterea bolilor la albine, produse pentru nutriţie, stupi şi componente, echipamente diverse, utilaje apicole, cărţi de specialitate.
EDIŢIA DE PRIMĂVARĂ a târgului din acest an, organizată în perioada 4-6 APRILIE, reprezintă un moment deosebit deoarece marchează cea de-a 10-a ediţie a Târgului Naţional al Mierii, devenind astfel un eveniment deja tradiţional şi recunoscut la nivelul capitalei.
Iată unul din motivele pentru care vă invităm să participaţi ca expozanţi sau vizitatori şi la această ediţie a târgului, un eveniment dedicat tuturor iubitorilor albinei, atât în calitate de apicultori cât şi de consumatori de produse apicole.
Ca de obicei, la târg vor participa apicultori şi firme specializate în condiţionarea produselor apicole şi realizarea unei game diversificate de preparate pe bază de produse apicole - suplimente nutritive, medicamente, cosmetice etc. De asemenea, în cadrul târgului vor fi prezentate produse dedicate apicultorilor - medicamente şi substanţe pentru combaterea bolilor la albine, produse pentru nutriţie, stupi şi componente, echipamente diverse, utilaje apicole, cărţi de specialitate.
Amplasarea standurilor conform schitei, se va face, la fel ca la ediţiile anterioare, pe platforma ACA / I.C.-D. Apicultură din Bucureşti, B-dul Ficusului nr. 42, sector 1.
Înscrierile şi rezervările de standuri se vor achita în perioada 1 martie - 31 martie 2014, la sediul A.C.A. din România:
Plata se poate face în numerar la sediul A.C.A. - B-dul Ficusului nr. 42, sector 1, cod 013975, Bucureşti; telefon: 021-233.40.19 (doamna director economic Marioara Bălan).
sau
prin transfer bancar în contul: RO33CARP041600218821RO01, Banca Carpatica, Sucursala Pantelimon, Bucureşti.
sau
prin transfer bancar în contul: RO33CARP041600218821RO01, Banca Carpatica, Sucursala Pantelimon, Bucureşti.
Taxa de participare la Târgul Naţional al Mierii: Stand de 3 x 3 m (cort, masă, scaun) este de 372 lei, inclusiv TVA.
Tariful este valabil pentru toată perioada desfăşurării manifestării şi cuprinde toate facilităţile necesare bunei etalări şi prezentări a mărfurilor.
Plăcuţa de identificare a firmei va fi adusă de fiecare participant la târg.
Plăcuţa de identificare a firmei va fi adusă de fiecare participant la târg.
Pentru rezervări şi plata standurilor vă rugăm să vă adresaţi la:
Asociaţia Crescătorilor de Albine din România: acaromania@rdsmail.ro, telefon: 021-233.40 19.
Asociaţia Crescătorilor de Albine din România: acaromania@rdsmail.ro, telefon: 021-233.40 19.
Eveniment realizat cu sprijinul partenerilor media:
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



















